Ubezpieczenie OC/AC dla początkującego kierowcy

Każda osoba kupująca swój pierwszy samochód musi przygotować się na niemały wydatek. Koszty inwestycji nie ograniczają się do kwoty widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. Nowy właściciel musi uregulować opłaty związane z rejestracją wozu, opłacić podatek oraz ubezpieczyć swój nabytek. Co każdy kierowca musi wiedzieć o ubezpieczeniach komunikacyjnych? Ile kosztuje ubezpieczenie OC/AC? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC – podstawowa ochrona

Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu należy wykupić polisę OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Jest to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, do jego zakupu zobowiązany jest każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego, nawet nieużywanego. Twoja polisa zabezpiecza przede wszystkim innych uczestników ruchu drogowego, którzy mogliby ucierpieć w wyniku wyrządzonej przez Ciebie kolizji.

Każdy właściciel samochodu może poszerzyć podstawową ochronę o dodatkowe polisy AC, assistance i NNW. Ubezpieczenie OC/AC zawierane jest na rok. W przypadku ubezpieczenia OC należy pamiętać o zasadzie zachowania ciągłości polisy. Niedopilnowanie swojego obowiązku może mieć poważne konsekwencje, głównie finansowe.

Kalkulator OC/AC – nie przepłacaj!

Co ciekawe, zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC szczegółowo określa ustawa, a dokładniej art. 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oznacza to, że warunki proponowane przez każdą firmę są niemal identyczne. Mimo tego, ceny usług poszczególnych firm są mocno zróżnicowane. Przed podpisaniem umowy warto poszukać najtańszego wariantu. Pomoże Ci w tym kalkulator OC/AC – proste w obsłudze narzędzie umożliwiające samodzielne obliczenie składki za obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie komunikacje.