Kiszonka w rolnictwie – co warto wiedzieć o jej produkcji i przechowywaniu?

Tradycyjny sposób żywienia zwierząt uwzględnia dwa okresy – letni i zimowy. Aby zapewnić przeżuwaczom wysoką jakość żywności przez cały rok, należy zadbać o prawidłowe zakonserwowanie paszy. Zakiszenie zielonej masy jest uznawane za najbardziej efektywną metodę konserwacji i przechowywania pasz dla zwierząt przeżuwających. Zobacz, co warto wiedzieć o przygotowywaniu kiszonek na potrzeby gospodarstwa rolnego.

Czym są kiszonki?

Kiszonki to główne pasze objętościowe stosowane w gospodarstwach ukierunkowanych na towarową produkcję mleka i żywca wołowego. Podstawowymi metodami ich konserwacji są zakiszanie oraz suszenie masy zielonej. Kiszonki i sianokiszonki, zważywszy na stabilną wartość pokarmową, mogą być główną paszą stosowaną w żywieniu przeżuwaczy. Do kiszenia można wykorzystać zarówno materiał świeży (zawartość suchej masy do 30%), jak i podsuszony (30-40% lub 40-60%). Zakiszenie przewiędniętych roślin ogranicza przy tym straty w składnikach pokarmowych nawet o połowę.

Jak przechowywać kiszonki?

Odpowiednie przechowywanie kiszonek to podstawa zachowania ich świeżości i wartości odżywczych. Istnieje kilka metod składowania, które zapewniają beztlenowe warunki zakiszania oraz umożliwiają stały monitoring temperatury i wilgotności. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 roku wskazuje, że kiszonek nie można przechowywać bezpośrednio na gruncie. Biorąc pod uwagę, że w skład soków kiszonkowych wchodzą kwasy organiczne, które są potencjalnie groźne dla wód, kiszonki należy składować w silosach, rękawach foliowych lub na podkładzie z folii (bądź innego szczelnego materiału) oraz dodatkowo zabezpieczyć przykryciem foliowym.

Wskazówki dotyczące przechowywania kiszonek

Jakość kiszonki to wypadkowa sposobu jej zakonserwowania oraz przechowywania. Zbiorniki i studzienki, służące do tymczasowego przechowywania odcieków z kiszonek, muszą spełniać kilka warunków, z których najważniejszymi są pełna szczelność oraz pojemność dostosowana do ilości soków. Jeżeli chodzi o sposoby długoterminowego magazynowania materiałów, rolnicy mają cztery możliwości: pryzmę (ułożenie kiszonki na folii), silosy tradycyjne lub przejazdowe oraz bele składowane na utwardzonym podłożu (na folii lub betonowanej powierzchni).

W przypadku przechowywania bezpośrednio na gruncie należy pamiętać o zabezpieczeniu materiału przed chwastami i szkodnikami oraz zapewnieniu odpowiedniej ochrony przed wodami opadowymi (miejsce powinno być równe i suche).