Jak bezproblemowo i szybko wypełnić formularz PIT za 2021 rok?

Czas między połową lutego a końcem kwietnia kojarzy nam się z rozliczaniem podatku PIT. Mimo, że temat ten dotyczy ogromnej liczby Polaków, nadal niewiele wiemy o podatkach oraz o samym wypełnianiu formularzy PIT. Nic w tym dziwnego, żargon zawodowy zagadnień urzędowych nie ułatwia przeciętnym podatnikom zadania. Kto musi rozliczyć się z fiskusem? Jak to zrobić? Do kiedy w tym roku możemy składać formularze podatkowej w Urzędach Skarbowych? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Kto i do kiedy musi wypełnić PIT?

Obowiązek wypełnienia formularza PIT należy do każdego podatnika. W tym roku z fiskusem muszą rozliczyć się wszystkie te osoby, które w poprzednim roku pracowały na mocy umowy o pracę, zlecenie lub dzieło. Zwykle termin składania uzupełnionych formularzy PIT sięgał ostatniego dnia kwietnia. Jednak w tym roku dzień ten wypada w sobotę, czyli dzień niepracujący dla urzędów skarbowych. Dlatego w tym roku termin ten został przesunięty do 2 maja, na korzyść podatników. Należy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu tej daty, ponieważ nawet zwykła nieuwaga może zaowocować nieprzyjemnościami w postaci wysokich kar. Jedną z nich jest kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych. Druga z kar to kara ograniczenia wolności. W najgorszym przypadku można otrzymać obie w maksymalnym wymiarze. Jednak jeśli wcześniej zalogowałeś się do portalu programu, który ma za zadanie uzupełniać formularze podatkowe, można powiedzieć, że Ci się ,,upiekło''. W takim wypadku program uzupełni Twój PIT za Ciebie oraz wyśle go do Urzędu Skarbowego. Minusem tego rozwiązania jest to, że nie możesz w tym wypadku odpisać żadnej kwoty od podatku ani zaznaczyć ulg. Nie masz również możliwości przekazania swojego 1% podatku dla wybranej organizacji dobroczynnej.

 

Jak wypełnić formularz PIT?

Możesz wypełnić swój formularz PIT na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest tradycyjny sposób rozliczania się z fiskusem, czyli wydrukowanie lub pobranie od pracodawcy formularza oraz uzupełnienie go samodzielnie lub z pomocą fachowca takiego jak księgowy. Inną, i o wiele wygodniejszą, opcją jest szybkie i łatwe zeznania roczne, czyli wysłanie elektronicznej wersji dokumentu przez Internet. Ministerstwo Finansów udostępniło tę opcję podatnikom w 2019 roku zapewniając o jej stuprocentowym bezpieczeństwie. Na samym początku odbiór e-deklaracji był raczej sceptyczny, jak wszystko co jest nowe oraz wymaga podania swoich danych w Internecie. Jednak teraz jest to bardzo częsta wybierana opcja. Nie ma się czemu dziwić, uzupełnienie dokumentu przez Internet jest o wiele bardziej wygodne a sam program prowadzi użytkownika przez cały formularz wskazując, co i gdzie należy wpisać. Aby wysłać swój PIT, będziesz musiał podać następujące dane:

  • imię i nazwisko,

  • datę urodzenia,

  • numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej),

  • identyfikator podatkowy NIP

  • kwotę, która widnieje na Twoim poprzednim rozliczeniu podatkowym